Cantus Solemnis i Szkoła św. Benedykta

25 maja, godz. 19.30 // Katedra

Msza Requiem za Mieszka I

Zespół Cantus Solemnis rozpoczął działalność  w związku z projektem Deesis – Wschód i Zachód w jednej godzinie. Tworzą go nauczyciele Szkoły św. Benedykta: Ewa Domagała, Katarzyna Kubaszczyk, Agnieszka Łysakowska, Karolina Żuk

Szkoła św. Benedykta od 2013 r. działa przy Poznańskiej Farze. Prowadzi stacjonarne i korespondencyjne kursy śpiewu gregoriańskiego w interpretacji metody Solesmes. Program kursów opracowany jest w oparciu jest o podręcznik „Laus in Ecclesia” wydany przez Szkołę św. Grzegorza w Le Mans (Międzynarodową Akademię Muzyki Kościelnej), we współpracy z opactwem benedyktyńskim Notre Dame de Triors (Francja). Osoby prowadzące zajęcia od kilkunastu lat szkolą się pod okiem mnichów i doskonalą swoje umiejętności w czasie letnich sesji gregoriańskich w Montligeon organizowanych przez Szkołę św. Grzegorza. Od 2011 r. prowadzą również zajęcia w ramach organizowanych w Łodzi warsztatów chorałowych Cantus Gregorianus.

Schola św. Benedykta powstała w 2014 r. z inicjatywy uczestników kursu Szkoły św. Benedykta, którzy chcieli doskonalić i zastosować w praktyce liturgicznej zdobyte umiejętności.